Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

U10 Timbits Softball Minor Softball Tournament

July 6 @ 8:00 am - July 7 @ 8:00 pm

2019 U10 Timbits Jamboree #1
Host: Carbonear
Dates: July 06-07

Participating Teams

Co-Ed Division
Bay Roberts Rovers, Butlerville, Cape St. Francis, Carbonear, CBC, Clarenville Caribous #1, Clarenville Caribous #2,
Goulds, Outer Cove, Placentia Lions #1, Placentia Lions #2, Southern Shore Crush, Whiteway Shagrockers #1, Whiteway Shagrockers #2.

Girl’s Division
Bay Roberts Rovers, Clarenville Caribous, Outer Cove, Southern Shore Crush.

REVISED TOURNAMENT SCHEDULE

Day 1 Schedule: Saturday, July 06, 2019

Field #1
8:30am Bay Roberts Rovers vs. Carbonear
9:45am Placentia Lions #1 vs. CBC
11:00am Clarenville Caribous #2 vs. Goulds
12:15pm Placentia Lions #2 vs. Whiteway Shagrockers #2
1:30pm Outer Cove vs. CBC
2:45pm Placentia Lions #1 vs. Whiteway Shagrockers #1
4:00pm Bay Roberts Rovers vs. Placentia Lions #2
5:15pm Clarenville Caribous #1 vs. Southern Shore Crush
6:30pm Carbonear vs. Butlerville

Field #2
8:30am Bay Roberts Rovers Girls vs. Southern Shore Crush Girls
9:45am Clarenville Caribous #1 vs. Outer Cove
11:00am Southern Shore Crush vs. Cape St. Francis
12:15pm Butlerville vs. Whiteway Shagrockers #1
1:30pm Bay Roberts Rovers Girls vs. Clarenville Caribous Girls
2:45pm Goulds vs. Cape St. Francis
4:00pm Outer Cove Girls vs. Southern Shore Crush Girls
5:15pm Clarenville Caribous #2 vs. Whiteway Shagrockers #2
6:30pm Clarenville Caribous Girls vs. Outer Cove Girls

Day 2 Schedule: Sunday, July 07, 2019

Field #1
8:30am Carbonear vs. Placentia Lions #1
9:45am Bay Roberts Rovers vs. Southern Shore Crush
11:00am Clarenville Caribous #1 vs. Whiteway Shagrockers #1
12:15pm CBC vs. Clarenville Caribous #2
1:30pm Cape St. Francis vs. Placentia Lions #2
2:45pm Whiteway Shagrockers #2 vs. Outer Cove
4:00pm Bay Roberts Rovers vs. Clarenville Caribous #1
5:15pm Whiteway Shagrockers #1 vs. Outer Cove
6:30pm Carbonear vs. CBC

Field #2
8:30am Southern Shore Crush Girls vs. Outer Cove Girls
9:45am Goulds vs. Whiteway Shagrockers #2
11:00am Bay Roberts Rovers Girls vs. Outer Cove Girls
12:15pm Goulds vs. Placentia Lions #1
1:30pm Clarenville Caribous Girls vs. Southern Shore Crush Girls
2:45pm Southern Shore Crush vs. Butlerville
4:00pm Cape St. Francis vs. Clarenville Caribous #2
5:15pm Bay Roberts Rovers Girls vs. Clarenville Caribous Girls
6:30pm Placentia Lions #2 vs. Butlerville

Details

Start:
July 6 @ 8:00 am
End:
July 7 @ 8:00 pm